Tynki i posadzki maszynowe Poznań
Wiadomości budowlane prosto z rynku ! aktualności ze wszystkich branż i regionów - serwis koniunktura na rynku budowlanym - co tydzień news
2012-07-29
Koniec lipca to czas na podsumowanie miesiąca. Właściwie niemal każda branża budowlana miała w lipcu swoje pięć minut. Ale wszelkie rekordy biła branża wykończeniowa, która nieco przygasła tylko na tydzień w środku miesiąca. Praktycznie cały lipiec popyt na usługi wykończeniowe był wysoki, a branża ta dominowała na rynku. Przesunięcie decyzji inwestorów z czerwca na lipiec zgodnie z naszymi prognozami odbyło się i miało to pozytywny skutek dla całego budownictwa. Omówimy tylko te branże w których zachowanie inwestorów wprowadziło w lipcu istotne zmiany na rynku.

Lipiec 2012 w budownictwie rynek prywatny:
  • Wykończenia wnętrz - duży popyt na usługi, podobny do tego w marcu, spadek popytu nastąpił tylko w środku miesiąca, usługom towarzyszyły wysokie ceny serwowane przez firmy.
  • Usługi dekarskie - niski popyt na początku miesiąca, znaczny wzrost popytu w połowie lipca i ponowny spadek na koniec miesiąca. Usługom towarzyszył umiarkowany wzrost cen
  • Usługi murarskie - popyt na murowanie cegłą rósł od początku lipca falowo ( jeden tydzień spadek popytu, drugi tydzień popyt silnie wzrastał ) i tak było do końca miesiąca, ceny na usługi rosły umiarkowanie przez cały lipiec. Osobnym tematem jest murowanie elewacji płytką klinkierową tutaj popyt raczej spadał powoli przez cały miesiąc a wraz z nim ceny tych usług.
  • Usługi ociepleniowe - inwestorzy tej branży zachowywali się podobnie jak w branży dekarskiej, wyraźny wzrost popytu wystąpił wyłącznie w połowie lipca. Taki wzrost pozwolił jednak firmom nieco podciągnąć ceny usług w górę.
  • Usług tynkarskie - branża ta święciła triumf do połowy lipca gdzie należała do branż zajmującej największą część rynku po wykończeniach wnętrz. W drugiej połowie miesiąca przyszło załamanie i popyt na usługi tynkarskie spada. Wraz ze spadkiem popytu w słabszych inwestycyjnie regionach pojawiły się niższe ceny usług proponowane przez firmy.
  • Usługi instalacyjne -  tutaj było podobnie jak z usługami murarskimi, falowy popyt występował przez cały lipiec. Nie przeszkodziło to jednak firmom podnieść cen usług zwłaszcza elektrycznych i wod-kan.
  • Usługi brukarskie - wyższy popyt wystąpił na początku miesiąca i w połowie lipca. Obecnie cechuje tą branże spadek popytu. Ceny usług jednak wyraźnie wzrosły po raz pierwszy od dwóch lat. Firmy zastosowały pewien zabieg marketingowy w którym wzrosły nie tyle ceny układanie samej kostki brukowej co ceny solidnej podbudowy.
  • Roboty ziemne - popyt na te usługi spadł na początku lipca, później wystąpił powolny wzrost zainteresowania inwestorów. Jednak ceny usług zachowywały się odwrotnie, firmy raczej obniżały ceny nawet w silnych inwestycyjnie regionach.
Co nasz czeka w sierpniu ? Patrząc na poprzedni rok do połowy sierpnia popyt na usługi powinien utrzymać się na podobnym poziomie jak w lipcu. Im bliżej września tym popyt będzie spadał w większości branż. Jednak każdy rok jest nieco inny więc rynek trzeba po prostu śledzić na bieżąco. Pesymizm jak informuje GUS panuje w dużych firmach budowlanych, które głównie obsługują inwestycje publiczne. Na rynku prywatnym takiego pesymizmu nie ma zwłaszcza dla tych firm które o niego walczą wychodząc do inwestora. Te firmy które tylko czekają aż ktoś im coś "podrzuci" lub czekają na prace podwykonawcze ze swoich źródeł mogą podzielić los tych największych...d

2012-07-29
Ostatni pełny tydzień lipca to ponowny wzrost popytu, ale nie dla wszystkich branż. Większą część rynku "zajęła" branża wykończeniowa i murarska. W pozostałych branżach popyt raczej spadał, a tylko nieliczne zachowały podobne zainteresowanie inwestorów jak tydzień temu ( szerzej w serwisie branżowym ). Przełom miesiąca najczęściej przynosi wzrost aktywności inwestorów prywatnych dlatego spodziewamy się poprawy popytu również dla pozostałych branż budowlanych. Niepokojący jest spadek popytu na materiały budowlane. Jak informują nas marketingi dużych sieci: " ...koniec miesiąca zawsze przynosi spadek sprzedaży, ale teraz jest on większy". Powodem może być fala upałów, która przetoczyła się przez całą Polskę i kto mógł to już od środy wyjeżdżał na wypoczynek. Podobnie było w usługach, ale początek tygodnia był tak aktywny inwestycyjnie, że mimo późniejszego spadku popytu firmy: murarskie, budujące domy i wykończeniowe nie mogły narzekać. W najbliższym tygodniu spodziewamy się wzrostu popytu zarówno na usługi budowlane jak i na zakup materiałów. Początek miesiąca to nowe środki pieniężne dla inwestorów prywatnych i nowe decyzje. Grupa budowlana GBW działa w Poznaniu coraz prężniej zdobywając nowe inwestycje do wykonania, a wraz z nią zrzeszone firmy w systemie. Trwają prace nad zawiązaniem podobnej grupy w Trójmieście. Wszystkie działania powinny przynieść naszym firmom poprawę płynności prac również w późniejszym okresie... Tak jak pisaliśmy wyżej najbliższy tydzień powinien poprawić zainteresowanie inwestorów materiałami budowlanymi. Okres wakacji zawsze jest trudny dla handlu i wyraźna stabilna poprawa nastąpi prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie sierpnia.  Patrząc na cały lipiec popyt na materiały budowlane i tak był wyższy niż w czerwcu. Wystarczy przejechać się do dużych sieci handlowych i zobaczyć co się tam dzieje... Zapraszamy do odwiedzenia naszego działu MATERIAŁY BUDOWLANE

2012-07-26
Pogorszył się wysoki popyt na usługi budowlane w województwie mazowieckim, pomorskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i łódzkim. Najwyższy popyt utrzymuje się cały czas w Wielkopolsce i na Śląsku. Wzrósł też popyt na usługi w województwie warmińsko-mazurskim. Nadal najsłabiej wiedzie się firmom w kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim. Fala upałów, która przetacza się przez Polskę mobilizuje do wypoczynku i w końcu tygodnia popyt na usługi spadał niemal we wszystkich województwach. Patrząc od początku lipca największy popyt w budownictwie prywatnym występuje w Wielkopolsce i na Śląsku -  tutaj wahania popytu są minimalne więc jest on bardzo stabilny. W województwie mazowieckim, Małopolsce, Pomorzu i Dolnym Śląsku wahania popytu są bardzo duże ze zmianami tygodniowymi. Jeżeli upały będą się utrzymywać przez następny tydzień ( takie są prognozy ) to może nas czekać spadek popytu na usługi budowlane w całej Polsce, a wiec nawet w najlepszych inwestycyjnie województwach.

2012-07-26
W tym tygodniu "przysiadły" niemal wszystkie branże budowlane oprócz murarskiej, budującej domy, wykończeniowej oraz ogrodzeniowej... Doskonała pogoda i upały w całym kraju niemal zdmuchnęły inwestorów pozostałych branż. Gdyby nie to, że początek tygodnia był naprawdę dobry to nie wykluczone że nastąpiłoby załamanie, jednak bardzo dobrze radziła sobie branża wykończeniowa i murarska, a popyt na budowę własnego domu powrócił do dobrego średniego poziomu. Coraz gorzej radzi sobie branża tynkarska od 3 tygodni popyt na usługi tynkarskie spada już w całej Polsce. Duży spadek popytu zanotowała w tym tygodniu branża ociepleniowa i dekarska, znacznie słabszy popyt był również na brukarzy i stolarkę budowlaną. Jednak patrząc przez pryzmat całego budownictwa rynku prywatnego to nadal jest to wysoki popyt ( w/w branże, które nie zanotowały żadnego spadku popytu ). Wg naszych analityków obecny spadek w wymienionych branżach budowlanych ( oprócz tynkarskiej ) jest raczej "chwilowy"...Przełom miesięcy powinien uzdrowić sytuacje w branżach o nagłym spadku popytu.

2012-07-22
Przez cały lipiec utrzymuje się nadal wysoki popyt na usługi budowlane. Liczba zapytań płynąca na strony www jest w dalszym ciągu najwyższa od początku roku. Występują jednak różnice regionalne i branżowe. Obecnie tracą klientów firmy tynkarskie, wykończeniowe, ogrodzeniowe i murarskie. Rośnie popyt na usługi ociepleniowe, dekarskie, brukarskie, posadzkarskie. Osłabia się popyt na usługi w Małopolsce i na Warmii i Mazurach rośnie na Śląsku i w Wielkopolsce. Zmiany skokowe popytu w budownictwie prywatnym w czasie wakacji są normalnym zjawiskiem (art. branżowy i regionalny). Problemem dla firm jest duża liczba zapytań nie kończąca się zleceniem głównie z powodu cen których nie akceptują inwestorzy lub co więcej nie posiadają oni takich środków finansowych. Jednak patrząc globalnie na cały lipiec jest podobnie jak rok temu czyli dobrze...Narzekają głównie firmy, które związały się jednym generalnym wykonawcą od lat, któremu skończyły się duże budowy ( a nawet  środki finansowe ). Niestety Ci którzy nie postawili na swój marketing tylko opierali swoją działalność na podwykonawczej pracy dla partnerów budowlanych tracą pracę. Szacuje się, że zniknie do końca roku ok 30% tego typu firm z rynku. Obecny rok to zmniejszenie liczby dużych inwestycji oraz mniejsza skala surowych inwestycji prywatnych. Odbije się to w przyszłym roku na liczbie prac towarzyszących które ulegną zmniejszeniu. Szacuje się też, że na skutek zmniejszenia środków inwestycyjnych na rynku, zmniejszą się marże usługowych firm budowlanych, a więc ceny będą rosnąć tylko o wartość inflacji. Firmy przyzwyczajone do dużych zysków w budownictwie będą musiały pogodzić się z ich zmniejszeniem lub wycofać się z rynku. Rosnące ceny materiałów budowlanych tylko pogarszają obecny stan i wielu inwestorów po prostu nie będzie stać na zrealizowanie swoich planów. Ratunkiem może być paradoksalnie prognozowana mniejsza liczba firm na rynku i ograniczenie konkurencji jednak szara strefa w budownictwie rośnie i nikt jej nie próbuje zatrzymać, a dociska się "śrubę" działającym firmom ( taki u nas jest sposób na gospodarkę)...

2012-07-22
W tym tygodniu zgodnie z przypuszczeniami naszych analityków popyt na usługi budowlane przestał rosnąć i utrzymuje się na wysokim stałym poziomie z minimalną tendencją spadkową. Najbardziej odczuły spadek popytu firmy tynkarskie, ogrodzeniowe, robót ziemnych, ale nie wykluczone, że w nadchodzącym tygodniu ich sytuacja się poprawi ( wakacje mają swoje perturbacje ). Ten tydzień należał jednak do firm ociepleniowych, których udział w rynku zbliżył się do "wykończeniówki" , a to się udało dotychczas tylko firmom tynkarskim i budującym domy rok temu. Podobnie jak rok temu rozpoczyna się przyrost inwestorów chcących zabezpieczyć budynek przed utratą energii stąd zainteresowanie firmami ociepleniowymi, instalacyjnymi i stolarką budowlaną.  W odwrocie są firmy murarskie tutaj rynek się pogarsza, a w niektórych województwach zaczynają spadać ceny tych usług ( patrz Barometr Cen ). Trudny do zrozumienia jest fakt, że w lipcu dość dużo firm nie funkcjonuje z powodu urlopów, tymczasem inwestorzy właśnie teraz maja czas na zapytania i uzgodnienia nawet jeżeli ich zlecenia mają być wykonane pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Korzystają na tym te firmy, które śledzą co dzieje się na rynku.  To właśnie brak tej wiedzy oraz ślepa  ufność w  wielkość zamówień publicznych ( zarobek na ilości, a nie na cenie jednostkowej - niska wartość jednostkowa usług ) doprowadziła wiele firm do obecnych upadłości. Do dzisiaj ekonomiści nie mogą się nadziwić jak potężne firmy budowlane mogły serwować tak niskie ceny na inwestycjach do zrealizowania w okresie kilku lat mając w swoim zapleczu analityków i silny marketing. Tutaj zemściła się ślepa wiara w milionowe zarobki. Podobnie było z mniejszymi firmami, które zamiast jeść łyżką swoich rozmiarów rzuciły się na  duże inwestycje mając w oczach cyfry z sześcioma zerami. Zwłaszcza, że gospodarka światowa jest niestabilna już od kilku lat, a Polska jednak nie jest zieloną wyspą jak wmawiali nam politycy...Ustabilizował się popyt na materiały budowlane. Zainteresowanie produktami budowlanymi jest na poziomie niższym niż w pierwszej połowie lipca, ale wyższym niż w czerwcu. Duże sieci informują nas o podobnym popycie na materiały budowlane jak rok temu o tej porze. Inwestorzy wybierają jednak chętniej tańsze produkty kosztem jakości. Pod koniec tygodnia popyt na materiały budowlane powinien wzrosnąć. Zapraszamy do odwiedzenia naszego działu MATERIAŁY BUDOWLANE

2012-07-20
Poprawia się zainteresowanie budownictwem na prywatnym rynku w całej Polsce. Dominują regiony tradycyjnie uważane za najsilniejsze inwestycyjnie: Pomorze, Zachodnie Pomorze, Dolny Śląsk, Śląsk, Małopolska, Mazowsze, Wielkopolska. Rośnie również ruch na  stronach www naszych firm w pozostałych regionach Polski. Najtrudniej jest firmom w południowo-wschodniej Polsce. Najstabilniej na Śląsku i Wielkopolsce. Województwo mazowieckie, które dotychczas było rajem budowlanym, mimo że jest  nadal największym rynkiem  to z powodu potężnej konkurencji utraciło swój tytuł. Po zakończeniu pierwszej tury wyjazdów wakacyjnych inwestorów wystąpiła większa stabilizacja popytu w regionach. Największe przestoje występują obecnie w województwie warmińsko-mazurskim, trochę "utyka" również Małopolska. Poprawa pogody w całej Polsce może ponownie przynieść falowy popyt na usługi budowlane.

2012-07-20
Tym razem zaczniemy od dobrych wiadomości: nadal utrzymuje się wysoki popyt na usługi budowlane zwłaszcza na ocieplenia i prace dekarskie niemal w całej Polsce. W ostatnim tygodniu wzrósł znacznie popyt na wylewki podłogowe i prace posadzkarskie, rośnie popyt w branży brukarskiej, stolarskiej i instalacyjnej. Poprawił się również popyt w firmach budujących domy. Średni niezmienny popyt utrzymuje się na usługi wykończeniowe, ale przewaga tej branży nad pozostałymi jest nieduża ( biorąc pod uwagę większą konkurencje firmy mogą odczuwać osłabienie popytu ). Spadł natomiast popyt na usługi tynkarskie zwłaszcza w Warszawie , Gdańsku i Poznaniu oraz niemal w całym kraju zmniejszył się popyt w branży ogrodzeniowej i  robót ziemnych. Ta ostatnia branża już od dłuższego czasu narażona na wahania rynku. Biorąc pod uwagę średnią ruchu inwestorów na stronach www całej Grupy Wielkiebudowanie popyt na usługi jest obecnie i tak największy od początku roku.

2012-07-15
Budownictwo w obecnym okresie osiąga prawdopodobnie szczytową formę. Moment w którym zainteresowanie budową domu spada do niskiego poziomu podpowiada nam, że branża murarska zacznie zmniejszać swoje obroty, a wraz z nią pozostałe. Pierwsza połowa lipca zgodnie z naszymi przewidywaniami mimo wakacji należała do bardzo udanych. Przeniesienie planów inwestorów z czerwca właśnie na lipiec miało znaczny wpływ na wzrost zleceń budowlanych do tej pory. Po katastrofalnym czerwcu wiele firm stanęło "na nogi". Trzeba jednak zaznaczyć, że w okresie wakacji popyt jest bardzo niestabilny zarówno branżowo jak i regionalnie. Skoki popytu są tutaj normalnym zjawiskiem. Ciągle napływają nagłaśniane przez media informacje o kłopotach firm budowlanych sektora publicznego, a zwłaszcza firm podwykonawczych. Problem dużych inwestycji praktycznie jest już rozwiązany: gigantyczne firmy (często tylko z nazwy ) zatopiły mniejszych podwykonawców na zawsze i żadne czysto polityczne próby ratowania ich niczego nie zmienią. Z rynku odejdzie tysiące firm, które dotychczas w cieplarnianych warunkach miały zarobić duże pieniądze. Pojawi się już jesienią równie spore bezrobocie w sektorze budowlanym, a wraz z nim jeszcze większa szara strefa. Natomiast na rynku prywatnym wstrząsów nie ma, owszem wszyscy odczuli euforię Euro 2012 i spadek popytu już od połowy maja, ale życie na tym rynku zaczęło wracać do normy. Jednak rozwój szarej strefy w dużej mierze ma wpływ na ceny usług ( zwłaszcza wykończeniowych ) i to jest największym zmartwieniem naszych firm. Owszem obecnie te ceny nawet osiągnęły niezły zadowalający poziom, ale jest to szczyt sezonu... Przewaga całej naszej Grupy Wielkiebudowanie.pl jest w silnym marketingu i jedności, którą musimy budować w oparciu o naszą długoletnią współpracę. Obecnie grupa prowadzi budowy w Poznaniu, i województwie, ale będziemy się łączyć wszędzie tam gdzie będzie taka potrzeba i możliwości logistyczne. Czasy idą trudne więc wykorzystajmy wszystkie nasze możliwości.

2012-07-15
Kolejny tydzień wysokiego popytu na usługi budowlane za nami. Popyt wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia o kolejne kilka punktów jednak inwestorzy zmienili zainteresowania branżowe. Spadło zainteresowanie wykończeniami wnętrz, budową domu czy usługami instalacyjnymi. Rósł natomiast popyt na usługi tynkarskie, ociepleniowe, dekarskie czy roboty ziemne. Nie we wszystkich regionach Polski inwestorzy mieli te same preferencje. Generalnie spadł popyt w  województwach: mazowieckim ( Warszawa ) , małopolskim i pomorskim wzrósł znacznie w wielkopolskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim ( szczegóły branżowe i regionalne w innych działach ). Popyt w czasie wakacji jest falowy i może w niektórych regionach powodować  bardzo silny popyt lub kompletny tygodniowy zastój. Informują nas o tym firmy ( podobne dane mieliśmy rok temu ) Obecny tydzień jest prawdopodobnie szczytowym miesiącem w tym roku i w najbliższym tygodniu spodziewamy się już spadku popytu na usługi - ponieważ od kilku miesięcy środek miesiąca  przynosi mniejsze zainteresowanie usługami budowlanymi przez inwestorów. Kończą się w tym okresie zasoby finansowe inwestorów ( brak kredytów ) a tym samym spada zainteresowanie usługami na które ich nie stać.  Szerzej na ten temat pisaliśmy w ubiegłym miesiącu. Również ceny usług budowlanych osiągnęły prawdopodobnie szczyt swoich możliwości ( szczegóły Barometr Cen ) i w ostatnim tygodniu zaczęły się stabilizować. Usługi budowlane znalazły się więc na szczycie, ważne żeby w kolejnych tygodniach następował łagodny zjazd z tej góry...W tym tygodniu rozpoczął się już spadek popytu na materiały budowlane. Następny wzrost nastąpi prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia. Analizując ostatnie dwa tygodnie inwestorzy wybierali produkty tańsze, ale znanych marek. Marketingi dużych sieci twierdzą, że tego lata obroty będą niższe przy podobnym poziomie sprzedaży jak rok temu. Bardzo wiele zależy od tego jak mocno wzrośnie ponownie popyt z początkiem sierpnia. Zapraszamy do odwiedzenia naszego działu MATERIAŁY BUDOWLANE

2012-07-12
W tym tygodniu na wakacje udali się inwestorzy głównie z województw: pomorskiego ( największy spadek popytu ), mazowieckiego, małopolskiego i podlaskiego. Znacznie poprawił się popyt na Dolnym Śląsku, Śląsku, Wielkopolsce i Zachodnim Pomorzu. W czasie wakacji popyt na usługi krąży po wszystkich województwach i w przyszłym tygodniu może nastąpić znaczna zmiana. Takie zjawisko występuje co roku w czasie wakacji i trzeba się liczyć, że w każdym regionie może nastąpić tydzień bezruchu i niemal całkowity brak inwestorów, a w następnym tygodniu znaczny wzrost popytu. Tydzień temu taki zastój wystąpił np. na Dolnym Śląsku a w tym tygodniu był tam największy wzrost popytu na usługi budowlane ze wszystkich regionów w Polsce. Generalnie popyt na usługi budowlane jest nadal znacznie większy niż np. w czerwcu jedynie brakuje mu stabilności regionalnej. Do połowy sierpnia falujący popyt będzie występował w całym kraju, ale od kilku miesięcy da się zauważyć słabnącą przewagę rejonu warszawskiego nad pozostałymi. Najstabilniejszy popyt na usługi występuje w Małopolsce, Wielkopolsce, Mazowszu i Zachodnim Pomorzu.

2012-07-11
W tym tygodniu nadal spadał popyt na usługi wykończeniowe, stolarskie i ogrodnicze ale także znacznie spadł popyt na budowę domu i prace instalacyjne wszystkich specjalności. Natomiast znacznie poprawił się popyt w branżach : ociepleniowej, tynkarskiej i elewacyjnej oraz dekarskiej i ogrodzeniowej. Rośnie popyt również na roboty ziemne i brukarskie. Największy spadek wystąpił jak pisaliśmy wcześniej wśród firm budujących domy. W drugiej połowie roku zawsze w tej branży jest mniejszy popyt, ale tak dużego tygodniowego zastoju nie było już dawno. Być może jest to tylko chwilowe zawahanie, ale nie wróży to nic dobrego dla tego typu firm. Trudniejsza sytuacja wystąpiła w branży murarskiej i o ile w wykończeniówce spadek popytu w czasie wakacji jest normalnym zjawiskiem to spadający popyt w branży murarskiej i wznoszenia budynków już nie. Najmocniej ruszyły "do przodu" usługi tynkarskie i dekarskie przy czym te pierwsze mają już około 14% całego rynku budowlanego i są drugą najpopularniejszą branżą po wykończeniach wnętrz na rynku prywatnym. Problem tkwi w tym, że jeżeli teraz mniej budujemy to w przyszłym roku będziemy mniej tynkować...Globalnie patrząc to popyt cały czas rośnie ( z ostatecznymi wynikami poczekajmy do końca tygodnia ). Wygląda na to że tracą klientów branże tzw wewnętrzne i murarskie zyskują branże wykonujące prace na zewnątrz budynków w tym dekarskie i elewacyjne. Dla całego budownictwa nadal jest to wyższy popyt niż obserwowaliśmy w ostatnich trzech miesiącach.

2012-07-09
Lipiec wyraźnie wchodzi w fazę wzrostu popytu. Koniec czerwca i początek lipca to znaczny wzrost popytu na usługi budowlane. Trzeba zwrócić uwagę, że pomimo to, że lipiec jest pierwszym miesiącem wakacyjnym to jednocześnie pierwszym od trzech miesięcy bez świąt i długich weekendów, które skutecznie hamują popyt na usługi budowlane na rynku prywatnym. Nadrabianie przez inwestorów planów budowlanych przesuniętych z czerwca na skutek Euro 2012 też nie jest bez wpływu na obecny wzrost popytu. Obserwujemy też wyrównanie branżowe w usługach. Już nie dominują tak znacznie usługi wykończeniowe ( w czerwcu przekraczały 25% wszystkich prac budowlanych na rynku prywatnym ), ale ważną rolę odgrywają usługi murarskie , dociepleniowe, tynkarskie czy ogrodnicze. Rośnie udział w rynku robót ziemnych i prac instalacyjnych wod-kan-gaz i elektrycznych. Taki stan rzeczy nie pozostaje bez wpływu na ceny usług które znacznie rosły głównie w branży wykończeniowej, a w ciężkim budownictwie, niewiele. Większy popyt  u tych drugich może wpływać na dalszy wzrost cen tych usług. Sprawdzają się nasze analizy dotyczące rynku prywatnego, który jest chwiejny i bardzo podatny na pogodę, święta, imprezy sportowe itd. Jednak ten rynek ciągle istnieje i będzie istniał bez względu na spowolnienie gospodarcze o którym informuje GUS. Natomiast rynek tzw publiczny jest bardziej powodowany decyzjami na "górze" jeżeli obcina mu się środki i prowadzi przetargi oparte o jedno kryterium wtedy jest klapa: upadają firmy, morale rynku  podwykonawczego i zamyka się rozwój dużych struktur budowlanych. Lipiec powinien przynieść uspokojenie na dużym rynku budowlanym ( kto miał upaść to już upadł ), ale nim odbudują się nowe struktury i pojawią się ponownie wielcy "gracze" budowlani to trochę potrwa. Do tego czasu rynek budowlany publiczny będzie nadal słaby i niepewny.

2012-07-09
Pierwszy tydzień lipca zgodnie prognozami naszych analityków to dalszy wzrost popytu na usługi budowlane. Ruch na stronach www naszych firm osiągnął poziom z początku marca i należał do najwyższych od początku roku. Obserwujemy wyrównanie popytu na prawie wszystkich branżach budowlanych. Obecnie udział firm wykończeniowych w rynku budowlanym zmniejszył się i jest na średnim poziomie w roku. Branżami o największym zainteresowaniu inwestorów jest branża: wykończeniowa, murarska i ociepleniowa. Jednak popyt na pozostałe branże budowlane również utrzymuje się na wyższym poziomie. Sprzyjająca pogoda ( nie we wszystkich regionach ) zachęca inwestorów prywatnych do kontynuowania planów budowlanych i jak widać wykorzystywania na to przynajmniej w części urlopów. Poprawia się popyt we wszystkich regionach Polski, ale dominuje nadal południe i północ Polski oraz Wielkopolska i Mazowsze. W najbliższym tygodniu zainteresowanie usługami budowlanymi może już trochę słabnąć, ale nadal powinien być to poziom wyższy niż przez ostatnie dwa miesiące. W tygodniu nadal nieznacznie rosły ceny usług budowlanych z tym, że dynamika wzrostu cen była już niższa niż w poprzednich tygodniach. patrz Barometr cen. Popyt na materiały budowlane również utrzymywał się na wyższym poziomie podobnym jak tydzień temu. W dużych sieciach handlowych obserwuje się większy ruch klientów niż przez ostatni miesiąc. Jak informują nas marketingi  mimo wakacji wyniki sprzedaży z początku miesiąca są wyższe niż w czerwcu. Analogie między popytem na usługi budowlane, a popytem na materiały wyglądają tak, że może być wyższy popyt na te drugie niż na usługi , ale nigdy nie odwrotnie. Dlatego jeżeli rośnie popyt na usługi budowlane to musi rosnąć również popyt na materiały budowlane. Zapraszamy do odwiedzenia naszego działu MATERIAŁY BUDOWLANE

2012-07-05
Lipiec rozpoczynamy spadkiem popytu na usługi w branży wykończeniowej, stolarskiej i ogrodzeniowej. Branża wykończeniowa po wyraźnym wzroście przedwakacyjnym popytu pod koniec czerwca wróciła do standardowego poziomu i zajmuje około 18% całego rynku budowlanego. Nieznacznie spadł tez popyt na usługi murarskie i dekarskie, jednak te branże maja szanse na powolny wzrost popytu po opadnięciu emocji na rynku podwykonawczym. Wzrost zainteresowania inwestorów zanotowaliśmy natomiast na stronach www firm ogrodniczych, robót ziemnych, posadzkarskich ( mixokret ) oraz instalacyjnych wszystkich specjalności od wod-kan, gaz, c.o. po usługi elektryczne. Nieznacznie rośnie też zainteresowanie firmami budującymi domy i brukarskimi. W najbliższym czasie powinno wystąpić większe zainteresowanie pracami wykonywanymi na zewnątrz co juz się dzieje. Latem ruszy w większym stopniu rynek podwykonawczy, który będzie sprzyjał stabilizacji ( w tym roku może on mieć mniejsze znaczenie niż w ubiegłych latach ) .

2012-07-05
Początek wakacji wpłynął na spadek popytu na usługi w województwach: dolnośląskim, łódzkim i opolskim, ale mniejszy popyt wystąpił również w woj. pomorskim, mazowieckim i tradycyjnie lubuskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim. Największe zainteresowanie usługami budowlanymi przejawiali inwestorzy z województw: małopolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Na podobnym poziomie co tydzień temu utrzymuje się ruch na stronach www firm z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. Ogólnie w skali kraju popyt na usługi utrzymuje się niemal na tym samym poziomie co pod koniec czerwca z tą różnicą, że występuje większy popyt na prace prowadzone na zewnątrz budynków, a zmniejsza się liczba zleceń na wykończenia i prace budowlane wewnątrz budynków ( więcej na ten temat w serwisie: Branże budowlane ). Obecnie zwiększyła się różnica w liczbie inwestorów prywatnych między województwami: zachodniopomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim ( większy popyt ), a resztą kraju wystarczy spojrzeć na mapę...

2012-07-01
Najtrudniejszy Czerwiec dla budownictwa od 7 lat dobiegł końca. Nie będziemy jednak go podsumowywać ponieważ zrobiliśmy to już tydzień temu, chociaż należy wspomnieć o udanym ostatnim tygodniu wymienionego miesiąca gdzie skok popytu na usługi głównie wykończeniowe był naprawdę imponujący. Jednak i tak nie udało się nadrobić zaległości w czerwcowej stagnacji inwestycyjnej co może skutkować pogorszeniem się kondycji firm w miesiącach późniejszych. Większość analityków uważa, że część planów inwestycyjnych inwestorów zostanie przeniesiona z czerwca na lipiec i dlatego spodziewamy się wzrostu popytu na usługi przynajmniej na początku miesiąca. Zwracamy jednak uwagę, że okres wakacji zawsze był słabszy dla budownictwa dlatego uważamy, że nie należy spodziewać się jakiegoś imponującego wzrostu zainteresowania inwestorów usługami budowlanymi. Latem dobra pogoda nie zawsze sprzyja budownictwu, a zwłaszcza upały które są zapowiadane na najbliższe dni. W czerwcu najszybciej rosły ceny usług budowlanych odwrotnie proporcjonalnie do popytu na nie. Wysokość cen usług w budownictwie nie jest bezpośrednim impulsem lecz zależy od rosnącego kalendarza prac w poszczególnych firmach. Im więcej firmy mają umówionych inwestycji w najbliższym czasie tym wyższą cenę proponują nowym inwestorom. Jeżeli nie mają wypełnionego kalendarza nowymi inwestycjami wówczas chcąc to zrobić zaczynają obniżać ceny usług. W czerwcu wystąpiła dość znaczna kumulacja zaplanowanych inwestycji w firmach ( gromadzonych od marca ), a część firm wyłączyło się z rynku na czas EURO 2012. Suma tych zjawisk powodowała, że firmy nie zabiegały już tak o inwestora więc podnosiły ceny. Sądzimy, że w lipcu ceny usług budowlanych już będą się stabilizować, wyjątkiem mogą być prace, które dopiero zaczną mieć swój szczyt sezonu: ocieplenia, prace dekarskie czy stolarka budowlana. Dla tych Państwa którzy nie zapoznali się jeszcze ze zjawiskami jakie zaszły w budownictwie w czerwcu zapraszamy do przeczytania tekstu sprzed tygodnia poniżej.

2012-07-01
Ostatni tydzień tak jak się spodziewaliśmy był najlepszym tygodniem dla branży budowlanej ze wszystkich tygodni w czerwcu. Mimo to popyt na usługi budowlane dla całej branży był nieco mniejszy niż w maju. Najlepiej "szło" w tym tygodniu branży wykończeniowej, która zajmowała aż 27 procent wszystkich prac budowlanych na rynku prywatnym. Nie znaczy to jednak, że inne branże nie zanotowały wzrostu popytu, ale już nie tak dużego jak w "wykończeniówce". Dobiegające końca piłkarskie "igrzyska"  i zbliżające się wakacje skutecznie mobilizowały inwestorów do rozpoczęcia zaległych remontów i wykończeń - to się czuło w całej Polsce, po szczegóły odsyłamy do strony branżowej . Wraz tak dużym popytem na usługi wykończeniowe rosły ceny usług dla tej branży, może nie tak znacznie jak na początku czerwca, ale wzrost był zauważalny przez naszych analityków patrz Barometr cen - nowy zmodernizowany serwis informacyjny z podziałem na województwa. Ceny usług w tej branży przekroczyły już zakładany przez analityków wzrost  o 16% od okresu zimowego. Wg naszych analiz wzrost cen przekracza już 20% a to jeszcze może być nie koniec. Sądzimy jednak biorąc pod uwagę poprzednie lata, że zbliżamy się do szczytu wysokości cen dla tej branży. Najbliższy tydzień i sprzyjająca pogoda powinny przynieść jeszcze utrzymanie wysokiego popytu dla całego budownictwa. ( tylko silne upały mogą być zagrożeniem )
TYNKI MASZYNOWE POZNAŃ
 
Materiały budowlane
 
 
Copyright by ultimadesign.pl
strony internetowe - CD-WEB
Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasz serwis. Korzystając z niego, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji na ten temat w naszej "Polityce Prywatności"
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.Urz. UE L 2016.119.1), dalej RODO, informuję, że: Administratorem zostawionych tu Twoich danych osobowych jest Ultima Design Poznań 61-614 , ul. Umultowska 102a/5 zarządzający systemem Wielkiebudowanie.pl więcej o przetwarzaniu danych RODO OK, rozumiem