
Wybierz branżę budowlaną ! Sprawdzone firmy, Ceny, Porady, oferty inwestorów i materiałów budowlanych sprawdź !

Jaki okap kuchenny wybrać? Mini poradnik, który rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości
02.11.2023

„Zastanawiam się, czy go na pewno potrzebuję. Jest ogromny i głośny. Zburzy całą estetykę wnętrza. Zabierze cenną przestrzeń”. Jeżeli myślisz, że w Twojej kuchni nie ma miejsca na okap kuchenny, albo analizujesz jak właściwie dobrać wyciąg do zabudowy meblowej, ten poradnik jest dla Ciebie. Podszafkowe, wyspowe, kominowe, na linkach, złote, z ryflowanego szkła, ceramiczne… jak wybrać najlepszy okap do kuchni i nie żałować? Wspólnie przyjrzymy się parametrom technicznym i estetyce. Okap powinien być tak samo piękny, co praktyczny.
Okap kuchenny – dlaczego jest Ci potrzebny?
Urządzając, projektując czy remontując kuchnię niewiele osób myśli o tym, jaki pochłaniacz wybrać. Zaczynamy od kolorystyki, zabudowy meblowej, posadzki i oświetlenia. A powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na okap. Jego najważniejszym zadaniem jest wentylowanie powietrza w kuchni tak, by wyeliminować nieprzyjemne i intensywne zapachy unoszące się w trakcie smażenia, gotowania, pieczenia czy blanszowania. Ale to nie wszystko! Skuteczny pochłaniacz oczyszcza powietrze również z cząstek tłuszczu i wilgoci, a także grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Wyciąg zadba o zdrowie domowników i gości. Dodatkowym argumentem na rzecz posiadania sprzętu do pochłaniania jest ochrona mebli i przedmiotów kuchennych przed osadzającym się tłuszczem i wilgocią. Zażółcenia na ścianach, odbarwienie uszczelek w oknach, pęcznienie szafek to typowe konsekwencje braku okapu w kuchni. By nie inwestować w kolejny remont albo kosztowne leczenie wystarczy zamontować nad płytą grzewczą nowoczesny okap.
Wyciąg czy pochłaniacz?
To pierwsze i najważniejsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć. Okap może pracować w trybie otwartym, czyli wyprowadzać opary na zewnątrz i wówczas nazywany jest wyciągiem. W tym wariancie konieczne jest podłączenie urządzenia do kanału wentylacyjnego. Przed decyzją o zakupie wyciągu warto sprawdzić możliwości techniczne naszego budynku: czy mamy przewody i kratkę wentylacyjną podłączoną do komina. Jeśli tak, a do tego zależy nam na bardzo cichej lub bezgłośnej pracy urządzenia, wyciąg będzie najlepszym wyborem. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, nic straconego. Wówczas należy wybrać pochłaniacz, czyli urządzenie, które pracuje w trybie zamkniętym. Powietrze jest oczyszczane za pomocą specjalnych filtrów węglowych i trafia z powrotem do pomieszczenia. Warto podkreślić, że większość producentów (np. polska marka Nortberg) zadbało o to, żeby wszystkie wyciągi działały w trybie pochłaniaczy, a montaż filtrów jest bezproblemowy.
Jak wybrać okap kuchenny – technikalia prostym językiem
Wydajność turbiny, decybele, klasa energetyczna, oświetlenie LED … słownictwo, które wydaje się tak samo nudne, co i trudne. A jednak są to główne parametry techniczne, które ostatecznie zdecydują o tym, czy będziemy zadowoleni z okapu kuchennego, czy poczujemy wielkie rozczarowanie. Najważniejszym elementem urządzenia pozostaje silnik, czyli turbina. Im wydajniejsza, tym lepiej dla efektywności działania. Najkorzystniej wybrać okap kuchenny o mocy turbiny 850 m³/h. Wyjątek stanowią niewielkie kuchnie np. o powierzchni 20 metrów kwadratowych, w których skuteczne działanie zapewnią już sprzęty o mocy silnika 600 m³/h. Drugim kryterium jest głośność, a raczej powinniśmy mówić „cichość” urządzenia. Przyjmuje się, że standardowy zakres głośności waha się od 45 decybeli na pierwszym biegu do 65 decybeli na ostatnim. Oczywiście, istnieją na rynku rozwiązania, które gwarantują bezgłośną pracę okapu np. system Silent Kitchen i Silent Home od Nortberg. W pierwszym turbina okapu montowana jest poza kuchnią np. na poddaszu lub na strychu, w drugim na dachu budynku lub jego elewacji. W obu przypadkach urządzenie działa, ale go nie słychać! Cichy okap pozwala nam przygotowywać potrawy, a jednocześnie słuchać ulubionego podcastu, rozmawiać przez telefon czy oglądać kolejny odcinek serialu. To, co z pewnością warto wziąć pod uwagę, to klasa energetyczna. Najniższy poziom zużycia energii gwarantuje nam okap w klasie A lub lepszej.
Sterowanie ma moc!
Łatwo i przyjemnie. Taka zasada powinna przyświecać obsłudze wszystkich urządzeń AGD, w tym okapów kuchennych. Do wyboru mamy kilka możliwości:
- sterowanie mechaniczne (ręcznie włączamy i wyłączamy urządzenie oraz zmieniamy biegi)
- sterowanie elektroniczne przyciskami typu Soft-Touch
- pilot radiowy
- sterowanie gestami
Wszystkie funkcje są intuicyjne i bezproblemowe. Najnowszym trendem jest okap sterowany gestami, który wpisuje się w ideę inteligentnego domu. Wystarczy jeden gest, by włączyć urządzenie i kolejne, by nim „zarządzać”.
Rozmiar i jego znaczenie
Okapy kuchenne dostępne są w najróżniejszych rozmiarach. Standardowa szerokość to 60 cm, ale do wyboru mamy także modele o wymiarze 40 cm, 41 cm, 50 cm, 56,4 cm, 59,5 cm, 61 cm, 80 cm, 86,4 cm, 90 cm, 96 cm, 120 cm, 130 cm, 146 cm, 150 cm, 160 cm, a nawet 180 cm. By prawidłowo wybrać wyciąg, należy wziąć pod uwagę wielkość kuchenki, ale i powierzchnię samej kuchni. Najważniejsza zasada jest taka, że nie liczy się rozmiar okapu, ale efektywne pochłanianie. Przykładowo, jeżeli nasza płyta indukcyjna ma szerokość 60 cm, to możemy zdecydować się np. na okap tubę 40 cm z turbiną 900 m³/h lub na uniwersalny okap 60 cm z turbiną 850 m³/h. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać również sprzęt szerszy od płyty grzewczej o wymiarach 70-80 cm. Przy dużych kuchniach typu open space, rekomendowanym rozwiązaniem są okapy XXL np. okap industrialny Centropolis.
Okapy kuchenne dostępne są w najróżniejszych rozmiarach. Standardowa szerokość to 60 cm, ale do wyboru mamy także modele o wymiarze 40 cm, 41 cm, 50 cm, 56,4 cm, 59,5 cm, 61 cm, 80 cm, 86,4 cm, 90 cm, 96 cm, 120 cm, 130 cm, 146 cm, 150 cm, 160 cm, a nawet 180 cm. By prawidłowo wybrać wyciąg, należy wziąć pod uwagę wielkość kuchenki, ale i powierzchnię samej kuchni. Najważniejsza zasada jest taka, że nie liczy się rozmiar okapu, ale efektywne pochłanianie. Przykładowo, jeżeli nasza płyta indukcyjna ma szerokość 60 cm, to możemy zdecydować się np. na okap tubę 40 cm z turbiną 900 m³/h lub na uniwersalny okap 60 cm z turbiną 850 m³/h. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać również sprzęt szerszy od płyty grzewczej o wymiarach 70-80 cm. Przy dużych kuchniach typu open space, rekomendowanym rozwiązaniem są okapy XXL np. okap industrialny Centropolis.
Okap wyspowy Centropolis Elite Glass Black Matt
Rodzaje okapów kuchennych
Pochłaniacz możemy zamontować na suficie, nad wyspą kuchenną, w szafce, na ścianie, na linkach… W zależności, czego potrzebujemy, mamy do wyboru: okapy kominowe, wyspowe, podszafkowe (do zabudowy) i sufitowe. W każdej kategorii znajdziemy kilkaset modeli i kilkanaście bestsellerów, które niezmiennie dominują na wnętrzarskich listach przebojów.
Okapy podszafkowe – minimalizm górą
Najbardziej dyskretne spośród wszystkich sprzętów do pochłaniania. Zaprojektowane tak, by swoimi rozmiarami idealnie pasować do szafki, dzięki czemu to, co widzimy na zewnątrz to jedynie płaska tafla najczęściej z eleganckiego hartowanego szkła. Okapy podszafkowe ( https://nortberg.pl/okapy-podszafkowe.html ) idealnie sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach: aneksach kuchennych i małych kuchniach, ale są także pierwszym wyborem zwolenników zasady „mniej znaczy więcej”. Okapy teleskopowe w ponadczasowej kolorystyce: bieli, czerni i kashimirze świetnie współgrają z jasnymi meblami w aranżacjach skandynawskich, hygge i boho. Na uwagę zasługuje także starannie wkomponowane oświetlenie w postaci pasków lub oczek LED, które nie tylko doświetlają płytę grzewczą i blat roboczy, ale dzięki naturalnej barwie dziennej dobrze odwzorowują kolory potraw. Kiedy warto zdecydować się na okap do zabudowy? Jeśli masz mało miejsca, jesteś minimalistą, albo jedno i drugie. Prosty kształt, oszczędna forma, dopracowana funkcjonalność to trzy cechy, które stoją za popularnością okapów podszafkowych.
Okapy sufitowe – minimalizm +++
Najcieńszy okap sufitowy dostępny na rynku potrzebuje niespełna 16 centymetrów wolnej przestrzeni. Idealnie zlicowany z sufitem pozostaje praktycznie niewidoczny. Dyskretny design sprawia, że okapy sufitowe są najczęściej wybierane do wnętrz utrzymanych w nowoczesnej konwencji. Ascetyczna zabudowa meblowa, brak dekorów, naturalne materiały będą najlepszym towarzystwem dla tego modelu. Okapy montowane do sufitu mają także tą przewagę nad innymi urządzeniami, że nie zabierają ani milimetra cennej kuchennej przestrzeni. Dodatkowym atutem pozostaje łatwość obsługi za pomocą pilota radiowego oraz możliwość pracy w systemie Silent Kitchen lub Silent Home. Jeżeli zależy Ci na okapie, który jest: designerski, elegancki i praktyczny, a jednocześnie nie przyciąga uwagi, to okap sufitowy powstał właśnie dla Ciebie.
Okapy przyścienne – klasyka nowej generacji
Swoją nazwę zawdzięczają temu, w jaki sposób się je montuje – bezpośrednio do ściany, nad płytą grzewczą. Są absolutnie nietuzinkowe zaskakując dziś wielością kształtów, materiałów i kolorów. Ich zaletą jest także to, że nie zajmują dużo miejsca i efektownie prezentują się nawet w niewielkich przestrzeniach.
Okapy przyścienne ( https://nortberg.pl/okapy-przyscienne.html ) to kategoria, w której znajdują się:
- T-Line - to klasyczny kształt odwróconej litery „T” zamknięty w ponadczasowych barwach bieli, czerni i srebra.
- okap skośny – tradycyjna bryła dodaje zabudowie meblowej oryginalnego charakteru.
- tuba okrągła, kwadratowa, geometryczna. Cylindryczny, oszczędny w wyrazie kształt „dogaduje” się z każdym stylem wnętrzarskim. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych modeli okapów kuchennych.
- okap rustykalny - zaprojektowany dla miłośników „kuchni z duszą”. We wnętrzach w stylu retro, prowansalskich czy rustic pochłaniacze w jasnej stylistyce z ozdobną listwą bukową, którą można wybarwić na dowolny kolor, sprawdzą się fenomenalnie.
Okapy tuby, czyli jak być najlepszym?
Od kilku sezonów wnętrzarskich są absolutnym hitem sprzedaży. Wybierane przez architektów, projektantów wnętrz, home-stagerów i klientów indywidualnych zarówno do przestrzeni komercyjnych, apartamentowców, willi, jak też do otwartych kuchni w blokach. Okapy tuby swój sukces zawdzięczają:
- wzornictwu, które jest proste i jednocześnie wyrafinowane
- doskonale zachowanym proporcjom
- starannie dobranej kolorystyce
- mistrzowskiej dbałości o detal
- dopracowanej funkcjonalności
Czarny mat, czarny połysk, biały mat, biały połysk, srebrny, miedziany, złoty w wersji jasnej, złoty w wersji ciemnej, kashmir - słowem można zaszaleć! Do aranżacji w konwencji skandynawskiej polecamy pochłaniacz o niespotykanej, autentycznej barwie złota. Jedyny dostępny w Europie złoty okap wykonany w jubilerskiej jakości można znaleźć w portfolio marki Nortberg. Ciepły odcień szlachetnego kruszcu fantastycznie rozjaśnia chłodną biel i harmonijnie współgra z naturalnym drewnem. Z kolei ciemna kuchnia utrzymana w wąskiej palecie kolorów: czerni, antracycie, graficie i szarościach będzie świetnym tłem dla okapu w kolorze czarny mat. W przestrzeniach inspirowanych stylem angielskim, paryskim i modern warto postawić na tube w nieoczywistej miedzi. Będzie harmonijnie współgrać z ciemnym mahoniem, płytkami azulejos czy lamelami. Okap tubowy srebrny można zestawić z pastelami. Meble w pudrowym różu, białe ściany i posadzka oraz sprzęty AGD w kolorze inox stworzą spójną, synergiczną całość.
Okap kominowy Tubo OR Sterling Gold sterowany gestami
Okapy wyspowe – niebanalne i piękne
O ile kuchnia stanowi „serce domu”, tak wyspa kuchenna jest „sercem” kuchni. Ceniona za elegancję, klasę i ponadczasowy styl przyciąga spojrzenia i skupia uwagę, dlatego warto dobrać odpowiedni okap nad wyspę, który podkreśli jej walory i nada charakteru całej aranżacji.
Okapy wyspowe oprócz swoich podstawowych funkcji stanowią dziś jeden z kluczowych elementów dekoracyjnych. Do wyboru mamy:
- Okapy na linkach, które swoim wyglądem bardziej przypominają luksusową lampę aniżeli urządzenie do pochłaniania. Zaskoczeniem będą modele wykonane z najlepszej jakości szkliwionej ceramiki inspirowane np. azteckimi piramidami czy kwiatami tulipanów.
- Okapy industrialne o niespotykanych gabarytach osiągające nawet 180 cm! Wyróżniają się geometrycznym kształtem, prostymi liniami i świetnie wyważonymi proporcjami. Metalowe wsporniki i chłodna kolorystyka podkreślają surowy charakter kolekcji. Okapy XXL najlepiej prezentują się w loftach i soft loftach z wysokimi sufitami i wielkimi przeszkleniami.
- Okapy T-Line, które po mistrzowsku nawiązują do klasyki. Stanowią doskonałą propozycję dla tych, którzy cenią tradycję w swoich wnętrzach. Białe lub czarne pochłaniacze będą trafionym dodatkiem do mebli w stylu kolonialnym, ale także vintage i boho.
- Okapy zaprojektowane w duchu skandynawskiego designu. Kolekcja inspirowana twórczością Arne Jacbsena, Alvara Aalto i Svena Markeliusa wyróżnia się lekkością brył, miękkimi liniami, brakiem zdobień i wszechobecną prostotą. Jest kwintesencją nordyckiego „casual chic”, dlatego okapy z tej serii odnajdą się we wnętrzach w klimacie minimal.
- Okapy geometryczne o kształcie prostopadłościanu zostały zaprojektowane dla miłośników geometryzmu oraz kuchni w eklektycznym stylu. Płytki z wyrazistymi prostokątami, trójkątami czy kołami, dodatkowo grafika wielkoformatowa z iluzją optyczną w strefie backsplash i geometryczny okap stworzą zdecydowanie udaną całość. Dzięki prostej bryle pochłaniacz nada aranżacji swoistego ładu i porządku.
Podsumowanie, czyli Twój idealny okap istnieje
Kuchnia marzeń to dla każdego z nas inna przestrzeń: różne kolory, niejednakowe meble, rozmaite dodatki i przeróżne sprzęty. Ale wspólnym mianownikiem pozostaje funkcjonalność i użyteczność sprzętów AGD. By Twój okap okazał się „strzałem w 10” pamiętaj o czterech prostych krokach:
- Wybierz rodzaj okapu (wyciąg lub pochłaniacz)
- Dobierz typ urządzenia (kominowy, wyspowy, podszafkowy, kominowy, rustykalny, tuba, sufitowy)
- Sprawdź parametry techniczne (wydajność, głośność, klasa energetyczna)
- Dopasuj kolor (biały mat, biały połysk, czarny mat, czarny połysk, złoty, srebrny, kashmir) i bryłę (np. okrągły, kwadratowy, cylindryczny, dwunastoboczny, T-Line)
Wśród tysięcy modeli czeka na Ciebie ten jedyny. Podaruj swojej kuchni najlepszy okap pod słońcem.

Tagi: okap, kuchnia, wyciąg, pochłaniacz, rodzaje, podszafkowe, sufitowe, przyścienne, tuby, wyspowe, Nortberg

Materiały budowlane