SikaSeal-121 Roof Seal dekarski
Wybierz branżę budowlaną ! Sprawdzone firmy, Ceny, Porady, oferty inwestorów i materiałów budowlanych sprawdź !
Armatura i biały montaż
PORADY BUDOWLANEREMONT ŁAZIENKIArmatura i biały montaż

ZANIM PRZYSTĄPISZ DO REMONTU ŁAZIENKI...

Armatura łazienkowa

Urządzenie łazienki czy innego pomieszczenia mieszkalnego wymaga wiele trudu i zaangażowania. W łazience wszystko musi być urządzone tak, aby było funkcjonalne a zarazem estetyczne. Łazienka jest po kuchni najbardziej uczęszczanym pomieszczeniem w każdym domu, dlatego też użyte do jej wykończenia materiały czy akcesoria muszą być wysokiej jakości, aby mogły nam służyć przez wiele lat. Należy o tym pamiętać wybierając armaturę łazienkową.

Armatura łazienkowa jest bardzo szerokim pojęciem. Obejmuje zarówno elementy instalacji wodnej jak i urządzenia ceramiczne. W przypadku instalacji wodnej obecnie umieszcza się pod tynkiem nie tylko rury, ale także całe systemy wodne do paneli prysznicowych, czy też spłuczki do muszli klozetowych. Instalacja podtynkowa ma zastosowanie szczególnie w małych łazienkach, dzięki temu nie ograniczamy przestrzeni łazienkowej i możemy ją lepiej wykorzystać. Poza tym systemy podtynkowe tworzą w łazience swoistą estetykę i dają poczucie komfortu.

Przez lata zmieniają się trendy w wystroju i urządzaniu łazienek, jednak kilka elementów łazienkowych pozostaje niezmiennych z oczywistych względów. Każda łazienka musi posiadać umywalkę, wannę lub prysznic, muszlę klozetową.

Umywalka

Umywalka łazienkowa jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki. Najczęściej umywalki wykonane są z ceramiki, ale na rynku dostępne są także nowoczesne umywalki wykonane ze szkła, kamienia naturalnego, żeliwa, tworzyw sztucznych czy stali nierdzewnej. Wybierając umywalkę musimy dopasować ją do wielkości i wystroju naszej łazienki. Oprócz różnego typów materiałów, z których wykonane są umywalki, warto także pomyśleć o sposobie montażu umywalki. Na rynku dostępne są umywalki podwieszane, stojące, nablatowe (stawiane na blat), pól blatowe, podblatowe, blatowe (wpuszczane w blat) i narożnikowe. Wybierać możemy także spośród najróżniejszych kształtów od tych tradycyjnych po najbardziej wyszukane na przykład umywalka w kształcie filiżanki czy dzbanka..  Do kamuflażu rur i odpływów służą meble podumywalkowe lub postumenty wiszące lub stojące. Do każdej umywalki koniecznie musimy wybrać odpowiednio dopasowaną baterię umywalkową. Wybierając umywalkę musimy pamiętać żeby komponowała się z całością łazienki, jest to ważne szczególnie przy wyborze designerskich umywalek, które niestety nie wszędzie pasują i mogę zepsuć efekt estetyczny w łazience. Urządzając łazienkę łatwo popełnić błędy, wśród tych najczęstszych błędów jest właśnie nieodpowiednie dobranie umywalki. Wybieramy umywalki zbyt duże i masywne w stosunku do wielkości pomieszczenia, dotyczy to przede wszystkim umywalek wpuszczanych w blat. W następstwie takiego wyboru w łazience utrudnione jest przemieszczanie się, trudno przejść czy się odwrócić, czy też dojść do sedesu. Duża szafka z umywalką sprawia, że łazienka wydaje się optycznie mniejsza niż jest w rzeczywistości. Doskonale powiększają optycznie przestrzeń umywalki ze szkła, szczególnie zamontowane w narożniku.

Wanna czy kabina?

Kolejnym nieodzownym elementem każdej łazienki jest wanna albo kabina prysznicowa. Wybór uzależniony jest od preferencji właścicieli łazienki. Jeżeli lubimy długie kąpiele i leżenie w wannie musimy wybrać wannę, natomiast jeśli jesteśmy zwolennikami szybkiego, orzeźwiającego natrysku wtedy wybieramy prysznic. Istnieje oczywiście możliwość połączenia tych dwóch opcji, ale wtedy konieczne jest posiadanie odpowiednio dużego pomieszczenie, w którym znajdzie się miejsce dla wanny i prysznica.
Wanna była na wyposażeniu łazienek przez szereg lat i cały czas ma swoich gorących zwolenników. Współczesne wanny są wykonane z akrylu, bądź włókna szklanego, ale można spotkać jeszcze wanny z porcelany, metalu czy kamienia naturalnego. Cechuje je estetyczny wygląd i różnorodność kształtów oraz szeroki wybór wyposażenia dodatkowego, takiego jak na przykład hydromasaż. Oczywiście jedynym ograniczeniem przy wyborze wanny może stać się dla nas wielkość naszej łazienki. Współczesne wanny możemy zamontować w narożniku czy nawet na środku łazienki jeśli oczywiście kupimy modną wannę owalną czy okrągłą, i będziemy mieć dla niej miejsce. Kupując wannę można rozważyć zakup wanny z hydromasażem, tym bardziej, że ceny tego typu wanien w ostatnim czasie nie są już takie wygórowane.
Jeżeli zdecydujemy się na wybór prysznica do naszej łazienki, staniemy przed dylematem czy kupić kabinę, czy zabudować część prysznicową, czy montować drzwi, jaki kształt ma mieć przestrzeń z prysznicem i w którym miejscu go najlepiej usytuować. Wybierając wariant z zabudową części prysznicowej, możemy skorzystać z odpływów liniowych w posadzce, co pozwoli nam zrezygnować z brodzika, natomiast trzeba użyć odpowiednich preparatów izolacyjnych pod płytki, aby uniknąć zalania pomieszczeń poniżej naszej łazienki. Odgraniczenie części prysznicowej możemy wykonać z różnych materiałów i na wiele sposobów.  Najczęściej zabudowę muruje się z bloczków, obkłada płytkami, bądź buduje się ścianę ze szkła lub luksferów. Rezygnacja z kabiny powoduje możliwość powiększenie przestrzeni prysznicowej i dowolność w aranżacji. Bardzo popularne jest montowanie podtynkowych dysz do masażu bezpośrednio w ścianie bądź ścianach kabiny. Na rynku jest także bardzo duży wybór różnego typu kabin prysznicowych, zarówno prostokątnych, kwadratowych, okrągłych, półokrągłych. Część z tych kabin wyposażona jest także różnego rodzaju dysze do masażu, panele z hydromasażem, itd. Kabiny także wykonane są z różnych materiałów np. szkła, tworzywa. Kupując kabinę musimy zazwyczaj dokupić jeszcze dopasowany do niej brodzik, których wybór w sklepach jest ogromny. 
Od kilku lat bardzo popularne są panele prysznicowe, ale wybór takiego panelu nie jest wcale łatwy, gdyż na rynku mamy bogatą ich ofertę. Panele różnią się ceną, materiałem, z którego są wykonane, ilością funkcji, kształtem. Najważniejsza jest wysoka jakość takiego panelu dzięki temu jego używanie będzie bezpieczne i komfortowe. 
Wart uwagi jest także fakt, że korzystając z urządzeń wodnych, masujących, czy panelowych czy podtynkowych należy zwrócić uwagę na dysze, ich rodzaj i jakość. W przypadku dysz do hydromasażu ważne jest aby ich głowice były regulowane oraz żeby miały możliwość zmiany mocy strumienia wody, dzięki czemu będziemy mogli wymasować konkretne partie ciała. W panelu natryskowym jest zazwyczaj od sześciu do ośmiu dysz. Wyróżniamy dysze mosiężne, które są najczęściej chromowane oraz plastikowe, które mogą być w kolorze panelu. Im więcej dysz tym łagodniejszy strumień masażowy wody.

Miska klozetowa

Zazwyczaj jest na wyposażeniu każdej łazienki, chyba, że mamy oddzielne pomieszczenie z sedesem. Jeżeli sedes stanowi integralną cześć naszej łazienki, musimy go dobrać go do reszty armatury i dopasować do aranżacji naszej łazienki. Bywa, że wybór sedesu może okazać się dość kłopotliwy. W sklepach mamy do wyboru wiele rodzajów sedesów, różnią się one ceną, sposobem montażu, kształtem i kolorystyką. Ciekawym rozwiązaniem jest instalacja sedesu podwieszanego, z zabudowaną w ścianie spłuczką, jednak nie zawsze nam będzie odpowiadało takie rozwiązanie, wtedy możemy wybrać tradycyjny wariant z klasyczną armaturą i kompaktowym rozwiązaniem. Bezdyskusyjną zaletą takiego rozwiązania jest niska cena i łatwa dostępność. Najtrwalsze są kompakty wykonane z ceramiki szkliwionej, które na pewno posłużą nam przez długie lata. Wielkość sedesu musi być także dopasowana do  wielkości łazienki. W małych łazienkach sprawdzają się bardziej tradycyjne kompakty lub sedesy podwieszane narożnikowe. Duże przestrzenie dają większe możliwości i można w nich zastosować nowoczesna rozwiązania np. czarny sedes zainstalowany na nowoczesnym modelu lub inne designerskie pomysły. Zawsze należy jednak pamiętać, aby wybierać sedesy wysokiej jakości, znanych i sprawdzonych firm, daje to gwarancję długotrwałego użytkowania.


Baterie łazienkowe


Wybierając baterie łazienkowe musimy zadbać nie tylko o ich funkcjonalność i ładny design, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich trwałość i ekonomikę użytkowania.
Baterie głównie wykonuje się z mosiądzu i powleka chromem, przy tańszych modelach uchwyty wykonane są z plastiku powlekanego chromem. Dla trwałości baterii kluczowe znaczenie ma grubość mosiądzu i jego gładkość w wewnętrznych profilach. Duże znaczenie mają także wewnętrzne głowice, które powinny być ceramiczne.  Łatwo ocenić jakość baterii zwracając uwagę jej wagę, dobrej klasy baterie są po prostu ciężkie.
W zależności od rodzaju baterie mają różne rozwiązania konstrukcyjne, które poprawiają ich funkcjonalność i przyczyniają się do zmniejszania zużycia wody. Różnią się a także sposobem regulacji strumienia wody i temperatury, można je także montować na różne sposoby.

Bateria wannowa

Od baterii wannowej oczekujemy zazwyczaj, aby dawała komfort użytkowania i była zarazem oszczędna. Warto więc wybrać baterię termostatyczną, posiadającą wmontowany termostat, który steruje dopływem wody do baterii i reaguje na zmiany temperatury i ciśnienia wody, dzięki temu możemy uzyskać komfortową temperaturę wody. Jeżeli chcemy skorzystać z prysznica, wtedy także termostat pozwala na uzyskanie pożądanej temperatury. Nigdy strumień wody nie będzie ani cieplejszy, ani chłodniejszy od pierwotnie ustawionego. Jedynym minusem przy baterii termostatycznej jest jej dość wysoka cena. Jeżeli nie chcemy wydawać tak dużej kwoty na baterię wannową, warto wybrać baterię jednouchwytową, w której łatwo ustawić strumień wody o właściwej temperaturze. Dwuuchwytowa bateria sprawdzi się w łazience, jeżeli źródłem ciepłej wody jest piecyk łazienkowy lub kocioł przepływowy, wtedy można sterować niezależnie dwoma pokrętłami.

Bateria prysznicowa

W tym przypadku bateria termostatyczne jest nieocenionym ułatwieniem. Stosując takie rozwiązanie unikniemy nagłej zmiany temperatury wody korzystając z natrysku. Jeżeli chcemy zaoszczędzić wtedy, jako alternatywne rozwiązanie możemy wybrać baterię jednouchwytową, natomiast bateria dwuuchwytowa nie sprawdzi się tutaj wcale.

Bateria umywalkowa

Bateria umywalkowa jest najczęściej używaną baterią w każdym domu, dlatego ważne jest aby jej właściwości pozwalały nam na oszczędność wody. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku jest bateria jednouchwytowa, która pozwala na ustawienie stosunkowo małego strumienia wody. 

Bateria natynkowa

Najbardziej popularnymi bateriami są baterie natynkowe, choć coraz częściej montuje się w łazienkach baterie podtynkowe.
Baterie natynkowe są bardzo proste w montażu i łatwo usunąć ewentualne usterki i skorygować ich ustawienie. Mamy też dużo większy wybór baterii natynkowych.

Natynkowe baterie dostępne są we wszystkich rodzajach, a więc jednouchwytowe, dwuuchwytowe czy termostatyczne. Odmianą prysznicowych baterii natynkowych są panele prysznicowe. Składają się one z baterii (najlepiej termostatycznej), kilku bocznych dysz do hydromasażu, słuchawki ręcznej oraz prysznica górnego. Dzięki zastosowaniu takiego panelu możemy zażywać różnego typu kąpieli czy wodnych masaży.  Luksus niestety kosztuje, dobrej jakości panel kosztuje powyżej 3 tysięcy złotych.
Kompromisem między zastosowaniem panelu prysznicowego a zwykłym natryskiem może być zestaw natryskowy z deszczownicą, gdzie bateria, deszczownica i rączka natryskowa są estetycznie ze sobą połączone i pozwalają na uzyskanie strumieni o różnym natężeniu.

Bateria podtynkowa

Baterie podtynkowe są u nas oraz chętniej stosowane, choć ich potencjalni użytkownicy mają obawy, że trudniej będzie usuwać ewentualne awarie, bo cały system umieszczony jest pod tynkiem w ścianie. Obawy te nie do końca są uzasadnione, gdyż zazwyczaj wszystkie elementy mogące mieć wpływ na funkcjonowanie takiej baterii są dostępne z zewnątrz i ich wymiana czy naprawa nie sprawi problemu. Zaletą baterii podtynkowych jest zapewnienie lepszego przepływu wody i możliwość zastosowania termostatu regulującego temperaturę i ciśnienie strumienia.  Szczególne zastosowanie znajdują baterie podtynkowe w kabinach prysznicowych, gdzie można zamontować model wielootworowe z możliwością podłączenia wielu elementów jak deszczownica czy masujące dysze boczne, itd. Niestety komfort kosztuje i baterie podtynkowe są drogie. Jednak producenci renomowanych zestawów, udzielają kilkudziesięcioletniej gwarancji na swoje baterie, co może być poważnym argumentem dla ludzi ceniących komfort i wygodę.

Powyżej przedstawione elementy armatury łazienkowej są tylko podstawowym wyposażeniem każdej łazienki. Bardzo ważne jest aby wybrać urządzenia wysokiej klasy i renomowanych, sprawdzonych firm, najlepiej żeby posiadały długoletnie gwarancje. Da nam to poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

 
Materiały budowlane
 
 
Copyright by ultimadesign.pl
strony internetowe - CD-WEB
Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasz serwis. Korzystając z niego, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji na ten temat w naszej "Polityce Prywatności"
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.Urz. UE L 2016.119.1), dalej RODO, informuję, że: Administratorem zostawionych tu Twoich danych osobowych jest Ultima Design Poznań 61-614 , ul. Umultowska 102a/5 zarządzający systemem Wielkiebudowanie.pl więcej o przetwarzaniu danych RODO OK, rozumiem